y
[GDK][carousel2][#5E00FF]

Μια νίκη και μια ήττα και αυτή την αγωνιστική (15η) για τις σερραϊκές ομάδες που αγωνίζονται στον 2ο Ομιλο του Βορρά της Γ’ Εθνικής στο μπάσκετ. Το απόγευμα της Κυριακής (31/1) η Γέφυρα κέρδισε δύσκολα με 69-64 τον Ορφέα Νέου Σκοπού και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου Ομίλου Βορρά της Γ’ Εθνικής.

ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ, ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ, ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ

Έχοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ορφέα Νέου Σκοπού βρέθηκαν να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο με 21-25 και να κλείνουν το ημίχρονο με 38-39, έχοντας τον Δεμερτζή και τον Κηπουρό σε μεγάλα κέφια.

Με την έναρξη του β’ μέρους οι παίκτες της Γέφυρας αντεπιτέθηκαν έχοντας περιφερειακά «βομβαρδιστές» τους Τουλούμη, Μυλωνίδη και Μπίσκα, οι οποίοι σημείωσαν 8 τρίποντα πήραν «τα ηνία του αγώνα» και έδωσαν με το τέλος της 3ης περιόδου «αέρα» 6 πόντων στην ομάδα τους (57-51). Το τελευταίο δεκάλεπτο διατήρησαν τη διαφορά και πήραν το ροζ φυλο αγώνα με 69-64.

Γέφυρα-Ορφέας Ν. Σκοπού 69-64
Διαιτητές: Κατρακάρης, Μπακάλης.
Δεκάλεπτα: 21-25, 38-39, 57-51, 69-64.
Γέφυρα (Τουλούμης): Τουλούμης 13 (3), Δανάκης 10, Κουλουμπής 8, Τολιόπουλος 5, Δώνης, Μπάρκος, Μυλωνίδης 21 (3), Τσακιμπαρλόγλου, Σαραντίδης, Γεράκης 2, Μπίσκας 10 (2), Αλμπάντης.
Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 6, Δεμερτζής 15 (2), Σουλούγκας 7 (1), Χατζής 2, Παπάς 5 (1), Τσανάκας 6, Καβαργύρης 10, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 11 (2).

Νέο «διπλό» από τους Ικάρους

Νέο «διπλό» από τους Ικάρους, οι οποίοι συνεχίζουν τις καλές τους εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, αφού μετά από 15 αγώνες έχουν πάρει το ροζ φύλλο αγώνα 11 φορές (έχοντας υποχρεώσει ως και τη Γεφυρα στη μοναδική της ήττα στο πρωτάθλημα), ενώ έχουν ηττηθεί μόλις 4 φορές.

«Θύμα» τους αυτή τη φορά η ΑΕ Κομοτηνής. Αν και ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι, αφου βρέθηκαν πίσω στο σκορ για δύο δεκάλεπτα (38-40), με την έναρξη του β’ ημιχρόνου «πάτησαν γκάζι» και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Θολιώτη (22 πόντοι, με 4 τρίποντα) πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν την 3η περίοδο με διαφορά 7 πόντων (53-60). Οι παίκτες της Α.Ε. Κομοτηνής ισορρόπησαν το παιχνίδι στην 4η περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διαφορά και έδωσαν το ροζ φύλο αγώνα στους Σερραίους.

Α.Ε. Κομοτηνής-Ίκαροι Σερρών 73-78
Διαιτητές: Φούτζηλας, Γ. Αγραφιώτης.
Δεκάλεπτα: 19-15, 38-40, 53-60, 73-78.
Α.Ε. Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 19 (3), Χατζηδημητρίου, Μπάδινας 4 (1), Κουτσοβασίλης 6 (1), Μπαταρίδης, Σιμάκης 12 (1), Χατζηπαυλίδης 2, Τελούδης 20 (2), Πανάρας, Γεροντίτης 6, Θεοδωρίδης 4.
Ίκαροι Σερρών (Ποριόπουλος): Γρίψιος 14 (2), Καλογεράτος 14 (2), Γεωργιανός 16, Τράκας 6, Παπαδόπουλος, Γκουντζιάς 6, Θολιώτης 22 (4), Κάτος, Δαλαγκόζης.

Οι υπόλοιποι αγώνες

Δεύτερη, ύστερα από δεκαπέντε αγωνιστικές, παρέμεινε η Ασπίδα Ξάνθης που επιβλήθηκε με 68-65 της ΧΑΝΘ και την «έστειλε» στην τρίτη θέση. Ο ΓΑΣ Κομοτηνής πέρασε από την Καλαμαριά, κερδίζοντας με 89-69 την Αρετσού, όπως και για το Ζέφυρο, 69-58 το ΒΑΟ. Την έδρα τους εκμεταλλεύτηκαν Χαλκηδόνα και Ελευθερούπολη, με την πρώτη να διαλύει με 76-59 την Αγία Βαρβάρα και τη δεύτερη να κερδίζει με 93-80 τη Γαλάτιστα.